Број на текстови објавени денес: 1
Мода

Ако носите тесни фармерки, ризикувате да ги добиете овие гинеколошки проблеми

Тесните фармерки, панталони и долна облека може да предизвикаат вагинални воспаленија, а со оглед на тоа дека зачестеноста на инфекциите е зголемена, оваа состојба добила и медицински назив – „синдром на тесни панталони“.

Истражувањата укажале на почеста појава на вагинални габични инфекции кај жените кои носат тесни фармерки и тесна долна облека, во споредба со оние кои носат комотна памучна облека.

Тесната облека ја ограничува циркулацијата на воздухот (природна вентилација), создавајќи топло и влажно опкружување идеално за развој на габички, така што најчестата вагинална инфекција, кандида, е речиси загарантирана.
Современата медицина предупредува дека денешната мода би можела да доведе до слични последици кои ги имале жените кога носеле корсети, ако не внимаваме што носиме.

Тесната облека влијае на природните функции во телото – како што е дишењето, крвотокот и варењето. Поради неа дишењето станува плитко, крвотокот слабее, а со самото тоа и помалку кислород кружи низ телото, опаѓа концентрацијата и доаѓа до замор, тромост, летаргија.

Поради неможноста за правилно дишење, може да се појави хипервентилација или напад на паника.

ФОТО: МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Фустан од смартфони на модната недела во Париз

saso user

Лондонската модна недела отворена со дезени со сперматозоиди ФОТО

saso user

Почина модниот креатор Карл Лагерфелд на 86 години

saso user