Број на текстови објавени денес: 33
Спорт

Семенја: Нема да земам лекови за потиснување на хормони

Двократната олимписка шампионка Кастер Семенја категорично одбива да прима лекови за потиснување на хормоните, што се бара од Правилникот на ИААФ.
Јужноафриканката го објави ова по победата на 800 метри во првиот круг од Дијамантската лига во Доха. Нејзиното трчање се очекуваше со голем интерес поради фактот дека 24 часа порано, Спортскиот арбитражен суд застана на страната на ИААФ за зачувување на ограничувањата во однос на нивото на тестостерон кај дамите кои учествуваат во трки од 400 метри до една милја. Ова ги става под прашање идните настапи на Семенја во омилената нејзина дисциплина и дури на патеката како целина.

Сепак, 28-годишната спортистка ги демантираше овие проблеми. „Иднината на Кастер Семенја е 800 метри, ви благодарам“,изјави таа.

Пред неа следи жалба до одлуката на Арбитражниот суд. Другата опција е идно учество на подолги дистанци, нешто што беше најавено со титулата нејзина на 5.000 метри во шампионатот на Јужна Африка. Семенја, сепак, наведува дека ова учество е само дел од нејзината подготовка за 800 метри. Таа, исто така, одговори „се разбира“ на прашањето дали има намера да учествува на Светското првенство.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Скај Спортс“: Абрамович не го продава Челзи

saso user

Парондо по поразот на Вардар од Нексе: Цар беше несовладлив во второто полувреме ВИДЕО

saso user

Грчкото крило на Милвоки, Јанис еден од најголемите европски кошаркари во историјата

saso user