Број на текстови објавени денес: 29
Свет

Букурешт воведува бесплатен интеренет

Градските власти на Букурешт соопштија дека граѓаните ќе можат да се вклучат на бесплатен безжичен интернет во јавните простори со помош на програмата ВиФи4ЕУ.

Луѓето кои живеат во Букурешт ќе имаат слободен пристап до ВиФи на јавни простори, како што се паркови, јавни пазари, јавни згради, библиотеки, музеи…

Романскиот главен град во февруари доби неповратни средства во износ од 15.000 евра за инсталирање ВиФи мрежа во јавните простори. Властите ќе мораат само да ги регулираат трошоците поврзани за претплата.

Мрежите нема да имаат комерцијални огласи и нема комерцијално да ги користат личните податоци.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Американското обвинителство ја заврши истрагата за изборите во 2016-та, Трамп не дал изјава

saso user

Силна експлозија на автомобил-бомба во Кабул

saso user

Седум доживотни казни за серискиот убиец од Кипар

saso user