Број на текстови објавени денес: 34
Здравје

Дали сте слушнале за трговијата со мајчино млеко преку интернет?

Во 2015.година светот слушна за Bonju barзафрлен во еден дел од Токио кој туристичките водачи го опишуваат како „сомнителен“. Локалот нуди млеко од човечко потекло, па е можно да се нарача чаша чисто мајчино млеко за 15-тина долари, а велат, постои можност клиентите да ја земат својата доза директно од изворот – односно, од брадавиците на една од трите доилки.

Секако, консумирањето на хумано млеко – кога станува збор за консумирање од страна на возрасни лица – повлекува бројни етички, но и економски прашања. На многу локации (на пример, во Франција) законот го забранува ова. Сепак, повремено се појавуваат приказни за спортисти кои набавуваат млеко од човечко потекло на сите возможни и невозможни начини за да ги залечат спортските повреди.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Детето мора да се „вакцинира“ со фрустрации додека е уште мало

saso user

Тања Томиќ Домиќ: Децата со тешкотии во развојот немаат детство

saso user

Ако се будите со пот на лицето, можеби боледувате од оваа болест!

saso user