Број на текстови објавени денес: 77
Бизнис

Поскапува грчкото суфлаки

До три евра може да поскапи традиционалното грчко свинско суфлаки, објави новоформираниот синдикат на производители на суфлаки од Атина. Како главна причина за тоа ја наведе цената на свинското месо во светот.

Синџирите за брза храна и продавачи на суфлаки во Грција, како што објави агенцијата АНА, се обидуваат да ја смират ситуацијата, но признаваат дека очекуваат дополноителни трошоци.

Многу од продавачите анкетирани од агенцијата изјавиле дека очекуваат да ги апсорбираат дополнителните трошоци и дека цените ќе останат непроменети. Дел од нив пак велат дека очекуваат пораст на цената од 10 евроценти.

Цената на свинското месо на светскиот пазар порасна поради поморот на свини во Кина.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сугарески: За четири месеци капиталните инвестиции во гасоводната мрежа 27,6 отсто

saso user

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 429.763 евра

saso user

Погледнете каков ценовник во роаминг ѝ предлага Македонија на Грција

saso user