Број на текстови објавени денес: 0
Македонија

Зголемени квоти за сите 772 аптеки и за април

Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за сите 772 аптеки за дополнителни 12.000 денари, поради сезонските алергии и прогласената епидемија на морбили на територија на цела држава, но и и по направена сондажа за искористеност на квоти за април на приватните здравствени установи аптеки што изнесува од 85 отсто до 90 отсто.

Ова зголемување, се наведува во соопштението од Фондот, е обезбедено за секоја здравствена установа – аптека, освен за апеките со максимална месечна квота од 650.000 денари и ќе важи само за април.

Од Фондот посочуваат дека континуирано ја следат достапноста до лековите на рецепт и работат на обезбедување подобра снабденост со лекови во текот на целиот месец.

Фондот продолжува внимателно да ги следи состојбите со достапноста на лековите на рецепт во аптеките. Ова се прави со цел осигурениците да може да ги подигнуваат потребните лекови во аптеките, во близина на нивното место на живеење, стои во соопштението.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Седумина експерти ќе се борат за две места во надзорот на следењето на комуникациите

saso user

Вознемирувачка фотографија од авомобилот во кој беа застрелани татко и син

saso user

ЗАЕВ ГИ РАЗРЕШИ СИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА ОО НА СДСМ,ЗАПОЧНА МЕТЛА ВО СВОИТЕ РЕДОВИ

saso user