Број на текстови објавени денес: 0
Свет

Запалена кукла на Јуда во Полска, Евреите огорчени

Светскиот еврејски конгрес изрази огорченост поради палењето на куклата која претставува стереотип на Евреите, во полскиот град Прухњик, за време на велигденските ритуали.

– Евреите се многу вознемирени поради ова ужасно заживување на антисемитизмот – рече извршниот директор на Светскиот еврејски конгрес, Роберт Сингер.

Граѓани на Прухник, вклучувајќи и деца, на католичкиот Велики петок прво ја удирале, а потоа и запалиле куклата.

Фигурата го претставувала Јуда, кој според Новиот завет го издал Исус Христос.

Полските граѓани, исто така, изразија незадоволство поради инцидентот, кој последен пат во оваа земја беше виден пред Втората светска војна.

ФОТО: МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Русија од воздух ги набљудува териториите на САД и на БиХ

saso user

Турција никогаш нема да се откаже од купување на С-400 од Русија

saso user

Кели Крафт номинирана за нов амбасадор на САД во ОН

saso user