Број на текстови објавени денес: 64
Свет

Запалена кукла на Јуда во Полска, Евреите огорчени

Светскиот еврејски конгрес изрази огорченост поради палењето на куклата која претставува стереотип на Евреите, во полскиот град Прухњик, за време на велигденските ритуали.

– Евреите се многу вознемирени поради ова ужасно заживување на антисемитизмот – рече извршниот директор на Светскиот еврејски конгрес, Роберт Сингер.

Граѓани на Прухник, вклучувајќи и деца, на католичкиот Велики петок прво ја удирале, а потоа и запалиле куклата.

Фигурата го претставувала Јуда, кој според Новиот завет го издал Исус Христос.

Полските граѓани, исто така, изразија незадоволство поради инцидентот, кој последен пат во оваа земја беше виден пред Втората светска војна.

ФОТО: МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заработува од продажба на сопственото млеко, а произведува и до 7 литри на ден

saso user

Загинаа 19 лица, а повредени се 30 во експлозија во Каиро

saso user

Обрадовиќ најави дека се спремаат контрапротести: Вучиќ е луд, сака граѓанска војна

saso user