Број на текстови објавени денес: 69
Свет

Германците меѓу големите „пивопии“ – трошат осум милијарди евра за пиво

Германците во просек трошат 100 евра за пиво или производи на база на пиво, по глава на жител. Тоа се вкупно осум милијарди евра годишно, посочува ново истражување на компанијата Нилсен.

Податоците се за минатата 2018 година, и велат дека целата таа година се продадени 6,1 милијарда литри пиво, што е за 2,9 отсто повеќе од претходната.

Во таа смисла, додека класичните брендови, како што се Пилснер и пченичните пива, се соочуваат со забавен пораст, безалкохолните пива и мешаните пијалаци стануваат сè попопуларни.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Макрон бара распуштање на три расистички и антисемитски здруженија

saso user

Шведски адвокат „изненаден“ од одлуката за повторна истрага за Асанж

saso user

Уапсен нутриционист во Италија кај кого е пронајдена „дрога за силување“

saso user