Број на текстови објавени денес: 78
Здравје Наука

Антиоксидансите клучни за побавен развој на катаракта

Научниците анализирале 20 истражувања во дел од светот за да го утврдат влијанието на витамините и каротеноидите на ризикот од катаракта.

Без оглед на некои недоследности, многу резултати покажале дека консумирањето на цитруси, плодови од родот Capsicum, мркови, домати и темнозелен зеленчук како спанаќ, брокула и кељ да го забави развојот на катаракта.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес!

saso user

Силиконите во градите може да предизвикаат болест, ова се симптомите кои се опасни за здравјето

saso user

Недостатокот на јод е закана за развојот на мозокот на децата

saso user