Број на текстови објавени денес: 64
Балкан

Лидерот на опозицијата во Турција го нападнаа на погреб

Лидерот на главната опозициска Републиканска народна партија во Турција е нападнат додека присуствувал на погребот на војник, кој загинал во борбите против припадниците на забранетата Курдска работничка партија (ПКК).

На видео снимки се гледа како Кемал Киличдароглу е удрен најмалку двапати додека обезбедувањето се обидува да го извлече од насобраниот народ.

Тој успеал да го напушти местото и да влезе во најблиската куќа, а бесни граѓани потоа се собрале пред куќата извикувајќи „Надвор ПКК“.

– Сите се исплашивме поради инцидентот. Кемал Киличдароглу е добро. Однесен е на безбедно – истакна републиканскиот пратеник Левент Гок.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вучиќ: Може само да ме убијат, но признавање нема да има

saso user

Робинка во Србија две години малтретирана, силувана, терана да јаде измет

saso user

Сосетката ги открива последните зброви кои ги слушнала од куќата на стравот во Нови Сад! ФОТО

saso user