Број на текстови објавени денес: 44
Здравје

Девет совети за превенција од рак на дојка

И самите сме сведоци на големиот број заболени жени, но што е уште позагрижувачко е дека се работи за жени од помладата популација. Свеста кај жените во врска со оваа блест – рак на дојката не успева да проработи доволно. Се чека „последниот воз“ за да се отиде на контрола, фаза до која можеби и нема назад.

1. Секој ден јадете карфиол, брокули, кељ, зелка – тие имаат моќни антиканцерогени карактеристики.

2. Консумирајте боровинки, јагоди, рибизли, бидејќи се антиоксиданти. Тие го присилуваат ракот на самоубиство.

3. Додадете куркума во јадењето или соковите.

4. Јадете грозје, тој е одличен антиоксидант и добар за метаболизмот.

5. Печурки – не постои доказ дека се лек за ракот или дека го спречуваат, но тие се богати со витамини.

6. Употребувајте обични сапуни.

7. Јадете органска храна.

8. Редовно чистете го домот.

9. Збогатете го домот со билки. Тие одлично ги апсорбираат отровите.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лебот од спелтино брашно е здрав и добар дури и за слабеење

ohrid_user

Дали е паметно да се јаде чоколадо со истечен рок?

saso user

Што треба да јадете за да имате здрава тироида?

saso user