Број на текстови објавени денес: 111
Здравје

Сега е време за глуварче!

Глуварчето е познато по својата лековитост. Содржи високи концентрации на витамини (А, Б, Ц), минерали (особено калиум, натриум и магнезиум) и органски киселини.

Пролетната салата од глуварче се прави од сосема млади листови, кои се берат пред цветањето на билката.

Во народната медицина глуварчето се применува за јакнење на организмот и за пролетно чистење на крвта. A сето ова значи дека токму сега е вистинско време да го вклучите во исхраната. Најлесно е да го консумирате како салата, и тоа само за себе или заедно со марула, со краставици или во било која друга комбинација.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пет начини да се зачува умот во староста

saso user

Проверете веднаш: Тест од 60 секунди ќе ви ги окрие скриените проблеми

saso user

Јапонска банана-диета: Ослабнете пет килограми

saso user