Македонија Топ вести

Здружението на граѓани „СОВЕСТ“,ја напушти совеста во корист на политичката суета на поединец?!

Здружението на граѓани „СОВЕСТ“ , завзема кокретно политички став , со што и самото повеќе наликува како привезок на партијата ГДУ?! Денес од таму информира дека деновиве испратиле писмо до вд градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, во кое бара тој да ги преземе, како што велат, своите со закон утврдени надлежности и да понесе одговорност за нелегалните градежни активности на Али пашината џамија?!

И , доколку е од Здружението на граѓани „СОВЕСТ“, премногу ПОЛИТИЧКИ , недостоинствен е ваквиот допис! Претседателот на здружението Михаил Трендафилов -Нанче, кој е и кандидат од партијата ГДУ за градоначалник на Охрид  на престојните вондредни избори за градоначалник на Охрид , непотребно го втурнале здружението, кое патем не смее да биде политички активно, но ,овој пат ,навистина ја претерале!

Имено, постојат низа од факти, но ќе им доловам само неколку ,заи околу чија е одгворноста:

1.Здружението на граѓани „СОВЕСТ“ бара Константин Георгиевски ,како вршител на должност градоначалник на Охрид ,да превземел дел од одговорноста?! Трендафилов и Здружението на граѓани „СОВЕСТ“, треба да знаат ,а и знаат дека севкупните активности околу реконстрикција и изградба на минарето на Али Пашина Џамија во Охрид ,потребните дозволи ,издадени се во 2016 година од страна на Минситерството за култура, тогаш предводено од ВМРО ДПМНЕ , Дирекцијата за заштита на културно историско наследство, исто така тогаш предводена од ВМРО ДПМНЕ , Завод и музеј -Охрид, исто така предводено тогаш од ВМРО ДПМНЕ и , секако со дозвола од Митрополитот Дебарско -Кичевски и Администратор Охридски -Г-дин Тимотеј.

2. Разбирам дека ,сега изброниот процес од Здружението на граѓани „СОВЕСТ“,сакаат да придобијат некој глас по верска основа, но неразборливо е кога така наеднаш СОВЕСТА ја напушти ЧЕСТА за личен политички интерес?!

Здружението на граѓани „СОВЕСТ“,со ваквите политички спинови , докажува ,дека можеби истото е формирано со политички побуди,а можеби и со побуди кој на некој начин се иструмент на одредени држави од нашето опкружување , во нивната преголема желба ,да го прикажат Охрид како нивни најромантичен дел на нивната истроја!?ќе си чакаат…. Не било до Минаре, до функција било!!!!

Каде го гледате Константин Георгиевски во вашата внатрешна оцена на своето држење, чувство на морална одговорност за своите постапки?!!

Сашо Денеовски -Лично

П.С: Кога одите на трибини , дебати и сл. , не глумете великани , викнете ќе Ви објаснам многу нешта во врска со Али Пашина Џамија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Мизрахи не верува дека ќе биде разрешена

saso user

Евакуирано средното уметничко училиште во Скопје

saso user

Автобус излетал од патот кај Струмица и се превртел

saso user