Свет

Помпео: НАТО го стабилизира Западен Балкан

Државниот секретар на НАТО, Мајк Помпео, на приемот во Вашингтон по повод 70-годишнината од формирањето на НАТО, оцени дека Алијансата на Балканот се соочила со етнички судири, но во тој регион донела стабилност.

Тој наведе дека „повторно и повторно, Европа и Северна Америка служеле под исто знаме поради сита цел – слобода и демократија, одвраќање на Советскиот Сојуз, донесување на стабилност на Западен Балкан, борба против тероризмот во Ирак и во Авганистан“.

– Се менуваме додека се менува светот околу нас. И додека гледаме заедно кон светот што е помалку предвидлив, продолжуваме да се држиме рамо до рамо, инвестирајќи уште повеќе во одбраната, модернизација на нашата Алијанса, одговарање на утрешнината во кибер просторот, посочи Помпео.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Рекордни концентрации на штетни гасови во 2018 година

saso user

Момче добило на лото 768 милиони долари, ливчето го ставило во сеф… ВИДЕО

saso user

Нов протест на „жолтите елеци“, Макрон уште еднаш повика на почитување на мирот

saso user