Свет

Помпео: НАТО го стабилизира Западен Балкан

Државниот секретар на НАТО, Мајк Помпео, на приемот во Вашингтон по повод 70-годишнината од формирањето на НАТО, оцени дека Алијансата на Балканот се соочила со етнички судири, но во тој регион донела стабилност.

Тој наведе дека „повторно и повторно, Европа и Северна Америка служеле под исто знаме поради сита цел – слобода и демократија, одвраќање на Советскиот Сојуз, донесување на стабилност на Западен Балкан, борба против тероризмот во Ирак и во Авганистан“.

– Се менуваме додека се менува светот околу нас. И додека гледаме заедно кон светот што е помалку предвидлив, продолжуваме да се држиме рамо до рамо, инвестирајќи уште повеќе во одбраната, модернизација на нашата Алијанса, одговарање на утрешнината во кибер просторот, посочи Помпео.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Инстаграм една од најопасните социјални мрежи за деца, има сè повеќе педофили

saso user

Поради улогата во „Шиндлеровата листа“, девојчето во црвениот капут добило доживотни трауми ВИДЕО

saso user

Загинаа 15 рудари при експлозија во рудник за јаглен во Кина

saso user