Број на текстови објавени денес: 39
Македонија

И Словачка го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

Освен Полска, денеска и Словачка го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО.

Ова се 10. и 11. земја кои го ратификуваа Протоколот. Прва тоа го стори Грција, а по неа и Словенија, Албанија, Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Романија, Литванија и Данска.

Земјите членки на НАТО на 6 февруари го потпишаа Протоколот за пристапување на Северна Македонија во Алијансата. По ратификацијата на Протоколот во парламентите на сите 29 земји членки на Алијансата, Северна Македонија и официјално ќе стане полноправна членка.

Photo: EPA / STEPHANIE LECOCQ

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Над 15.000 матуранти ќе полагаат државна матура од 1 до 13 јуни

saso user

Две понуди за јавно-приватно партнерство за хирургија и за болнички инфекции

saso user

Спремете се за тим билдинг и пикник на Водно

saso user