Здравје

Пет видови алкохол кои ја уништуваат кожата

Покрај тоа што алкохолот и штети на тежината и здравјето, тој не е без последици и за изгледот. Употребата на алкохол во мали дози може да има некои придобивки за телото, но оди рака под рака со десетици негативни, меѓу нив најлошо делува на кожата.

Петте видови алкохол со негативни последици по кожата на луѓето:
Пиво – го прави лицето подуено поради содржината на шеќер и сол.
Бело вино – многу истражувања тврдат дека по една чашка вино вечер е корисна за срцето, но неодамнешна студија на Универзитет Браун, откри дека дури и мала количина вино ја зголемува шансата за црвенило на одредени места поради заситеноста на крвните клетки на површината на кожата.
Црвено вино – природниот шеќер исто така придонесува за зголемено црвенило.
Рум и виски – провоцираат акни и водат до предвремено стареење на кожата.
Коктели – Ова е можеби најлошата опција. Тие содржат различни видови алкохол, многу шеќери и конзерванси кои се „катастрофални“ за кожата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се’ за храна: Отстранете го непријатниот мирис на рибата

saso user

Овие намирници се поздрави кога се јадат заедно

saso user

СЗО: Во 2018 година во Европа од сипаници починаа 72 лица

ohrid_user