Мода

Обединета Европа на 19. Моден викенд Скопје ФОТО

Шоурум со ексклузивни парчиња од дваесет и осум претставници на седумнаесет различни земји, гостување со изложба на наградувана платформа за концептуален дизајн, како и ревиски претставувања на колекциите од млади и етаблирани имиња во земјата и регионот, сочинуваат само дел од богатата програма што посетителите на најголемиот моден настан во метрополата ќе ја проследат од 29 до 31 март во зградата на Европски универзитет (ЕУРМ).

Со свеченото отварање на шоурумот „United Fashion SEE“ во 18 часот, наредниот петок (29.03) и официјално ќе започне со нетрпение очекуваното 19-то издание на Моден Викенд Скопје. Домашната публика, но и многубројните најавени гости и медиуми од странство, премиерно ќе имаат можност да ги погледнат најновите креации на 28 возбудливи и внимателно одбрани дизајнери и брендови од Европа.
Покрај од земјата домаќин, своите колекции за сезоната есен-зима 2019/2020, заеднички пред потенцијалните купувачи ќе ги изложат претставници на Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и Косово, а потоа истите ќе ги презентираат и со спектакуларен моден перформанс во зградата на Европски универзитет.

На задоволство на филмските сладокусци, вљубениците во уметноста и пасионираните следбеници на модата во сите можни форми, уште една занимлива новина годинава е гостувањето на „ИВАН АСЕН 22“, платформата за концептуален дизајн од Софија. По презентациите во Бугарија, Австрија, Јужна Африка и Германија, следна „станица“ им е Модниот Викенд во Скопје.

Сетилата на посетителите ќе бидат „заробени“ од несекојдневното естетско доживување, кое го обединува модниот дизајн и визуелните уметности на начин што никого не остава рамнодушен. Организаторите на изложбата се добитници и номинирани за мноштво награди на престижни фестивали низ целиот свет, а пред пристигнувањето во нашата земја само кусо прашуваат: „ Каде е вашиот дом?“
И, пред да помислите дека овогодинешното издание ќе помине без традиционалните ревии, изненадувањата продолжуваат токму на модните писти. Под сјајот на рефлекторите и блесокот на фотообјективите, во текот на последните три дена од месец март, со нови колекции ќе се претстават како млади и перспективни имиња, така и етаблирани ѕвезди од државата и регионот.

Дека македонската мода има светла иднина, први ќе посведочат студентите на факултетот за Арт и Дизајн при Европскиот универзитет, приредувајќи тематско модно шоу со наслов „Ив Сен Лорен и јас“, по што ќе ѝ посакаме топло добредојде на Yllka Brada, секогаш драгата гостинка од Косово. Сензационален камбек на сцената најавува и Маја Кикириткова, која за првпат пред присутните ќе открие сосема непознати парчиња од повратничката колекција „ELEAZAR’.

Аплаузи, симпатии и воздишки несомнено ќе измамат и исклучително талентираните Evgenija Zafirovska, Sofija Urumovic, Marija Kulusic, како и екстравагантниот Marko Feher, a на истата листа им се придружуваат и Milan Zejak, Sara Redzic, како и брендот Arthropoda. Второто студентско шоу е резервирано за последниот ден, овојпат од Технолошко-металуршкиот факултет.

Mисијата да се обедини Европа на едно место, немаше да биде возможна без поддршката од спонзорите и пријателите. Oфицијален автомобил на настанот е новиот BMW Серија 3, кој отсекогаш бил лидер во дизајн, перформанси и технологија. Преку новиот јазик на дизајн и иновации, спортскиот седан ја поврзува успешната историја со иднината. Во рамките на настанот, компанијата М Кар ќе ја претстави седмата генерација на моделот.

За убавиот и блескав изглед на манекенките и гостите ќе се погрижат партнерите од Vichy, Merz Spezial и Kryolan во соработка со Школа за убавина АРТ, додекa уникатниот избор на чевли го обезбедија Bellmondo shoes. DHL го овозможи безбедниот пренос на пратки, а Pakomak печатењето на промотивните материјали. За чиста и мирислива гардероба – препораката на Моден Викенд Скопје е брендот Perwoll.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Секси пожарникари од календар ќе гасат оган во женски срца

saso user

Погледнете го фустанот со кој Кејт го освоила Вилијам – мини проѕирен со црна долна облека ФОТО

saso user

„Паметен фустан“ покажува кога жената ја допираат без нејзина согласност ВИДЕО

saso user