Свет

Претседателот на Казахстан поднесе оставка

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев денеска поднесе оставка од функцијата.

– Одлучив да поднесам оставка – изјави Назарбајев во обраќањето до нацијата.

Тој претседателската функција ја извршува од 1990 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Рим бара од ЕУ да подготви план доколку тргнат бегалци од Либија

saso user

Судска одлука: Американците слободно можат да им покажат среден прст на полицајците

saso user

Во Индија поради тропски циклон евакуирани 800.000 луѓе

saso user