Број на текстови објавени денес: 43
Свет

Џавид: Јутјуб, Гугл, Фејсбук, Твитер, направете повеќе за да го спречите насилниот екстремизам

Британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид изјави денеска дека компаниите кои се рекламираат на социјалните медиуми мораат да преземат мерки за спречување екстремизам на своите канали, по денешните напади врз две џамии на Нов Зеланд во кои загинаа најмалку 49 лица.

– Вие – Јутјуб, Гугл, Фејсбук, Твитер, навистина треба да направите повеќе за да го спречите насилниот екстремизам, кој се промовира на вашите платформи – напиша Џавид на Твитер.

Тој на тие компании им порача дека треба да преземат одговорност.

Фејсбук, Твитер и Јутјуб соопштија дека ќе ги отстранат содржините кои се поврзани со масовните престрелки, а кои се објавени на интернет додека траел нападо.

Австралијанецот Брентон Тарант, кој во живо го пренесувал нападот врз џамијата Ал Нур на социјалните мрежи, бил приведен веднаш по инцидентот.

Властите претходно соопштија да се отстранат профилите на Тарант на социјалните мрежи. Исто така, се отстрануваат и сите статуси и коментари во кои се дава поддршка и се упатуваат молитви за уапсените терористи.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Поместено поместувањето на часовниците за 2020 година

saso user

Јункер: Ако Лондон не замине од ЕУ до 23 мај ќе бира свои европратеници

saso user

Истрага за обидот за административен удар врз Трамп, вети американски сенатор

saso user