Број на текстови објавени денес: 2
Македонија

Јанушев: Пресудите за 27 април се политички

Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на евидентна неправда, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, коментирајќи ја денешната пресуда за случајот 27 април.

Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според политички мотиви, а не правни факти.

Јасно е дека драконските казни се резултат на политички процес во пресрет на изборите. Тоа е последица на нервозата и паниката кај Заев. Треба да знае дека пресудите и прогонот нема да му помогнат, туку само ќе го тонат подолу.

– На дело се демонстрираше Кацарска судството и Русковска обвинителството кое за жал се потврди дека се само слуги на Зоран Заев. Не ги интересира ниту правото, ниту правдината. Не ги интересираат ниту доказите, ниту околностите. Ги интересира само спроведувањето на партиско политичките нарачки на Заев. Ние сме држава во која убијци на малолетни деца како што е случајот со Смилковско езеро се на слобода, а луѓе од 27-ми април се судат за терористи – рече Јанушев.

Оваа пресуда, според него, е нарачана и однапред позната.

Како поинаку да се објасни фактот дека против директорот на БЈБ кој учествувал во спречување на натамошна ескалација давале наредби за дејствување се гонат за тероризам, а заменик министерот кој не презема апсолутно ништо нема никаква постапка.

Македонија е држава каде што се гази правдата и владеењето на правото не постои, тоа на секому му е јасно.

Ова се очајни чекори на власта која губи.

Правдата ќе дојде многу скоро, а оваа недемократска власт која се служи со тоталитарни методи и пресметка со опозицијата ќе биде поразена.

Нема ниту еден очаен чекор да ја спаси оваа власт. Заев паѓаш. Паѓаш и тоа вртоглаво. Биди сигурен дека правдата ќе дојде и правдата ќе победи. Тогаш секој еден ќе мора да се соочи со своите постапки, нагласија од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Јанушев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Во јагоди од Србија и во „зеолит“ зголемено присуство на олово, а кадмиум во марула и спанаќ од велешко

ohrid_user

(Скандал)Кои граѓани треба да ги убедува Обвинителот Стојанче Арнаудов да гласаат за Митре Милошевски?Со што ли ги уценува?!

saso user

Груевски: Има лом да биде по изборите, ќе ја засенат и Кацарска

saso user