Број на текстови објавени денес: 43
Свет

Помпео: САД ќе ги повлече визите за персоналот на МКС

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека САД ќе ги повлечат или ќе одбијат да издадат визи за персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС), кој се обидува да истражи наводни злоставувања извршени од американските сили во Авганистан.

Тој не ги објави имињата на поединците од судот со седиште во Ден Хаг, чии визи ќе бидат повлечени, објаснувајќи го тоа со заштита на приватноста.

Сепак, американскиот секретар оцени дека истрагата на МКС го крши американското владеење на правото.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

САД ќе платат милион долари за информација за синот на Осама бин Ладен

saso user

Папата одлучи да ја отвори тајната архива на Ватикан од Втората светска војна

saso user

Земјотрес од 6,2 степени по Рихтер ја погоди Јапонија

saso user