Број на текстови објавени денес: 0
Свет

Помпео: САД ќе ги повлече визите за персоналот на МКС

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека САД ќе ги повлечат или ќе одбијат да издадат визи за персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС), кој се обидува да истражи наводни злоставувања извршени од американските сили во Авганистан.

Тој не ги објави имињата на поединците од судот со седиште во Ден Хаг, чии визи ќе бидат повлечени, објаснувајќи го тоа со заштита на приватноста.

Сепак, американскиот секретар оцени дека истрагата на МКС го крши американското владеење на правото.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Поранешниот претседател на Интерпол исклучен од кинеската Комунистичка партија

saso user

Колера му се заканува на Мозамбик по циклонот

saso user

Францускиот Сенат ќе ги сослуша министрите за внатрешни работи и за економија по насилството во Париз

saso user