Број на текстови објавени денес: 7
Урбани вести

Остварени значајни средби на Саемот за туризам во Загреб

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески во рамки на саемот, оствари повеќе значајни средби со важни личности.

Тој се сретна со министерот за туризам на Хрватска, Гари Капели, со кој размена мислења за туристичката промоција и туристичката понуда, како и за преземањето конкретни чекори за остварување на соработка и поврзување помеѓу двете држави. На средбата беше договорено министерот, Гари Капели, за неколку месеци да дојде во посета на Охрид, по што би се официјализирала соработката.

Во таа насока, в.д. градоначалникот оствари средба со претставници на хрватскиот авио превозник „Кроација Ерлајнс“, каде беше разговарано за можно поврзување на Охрид со Република Хрватска, односно воспоставување на редовна комерцијална линија Охрид – Загреб – Охрид и сезонска летна линија Охрид – Дубровник – Охрид.

  

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Донев: Масовно појавување на дивоградби е лошата слика за Охрид со СДСМ и Георгиески

saso user

ИНИЦИРАНА СОРАБОТКА МЕЃУ ОХРИД И КОПЕР

saso user

ОДЛУКА ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА СТРАТЕГИСКА ОЦЕНА ЗА ПЛАНСКИОТ ДОКУМЕНТ ДУП ЗА ИЗМЕНИ И ДОПОЛНУВАЊА НА ДУП ЗА УЗ 8, ДЕЛ ОД БЛОК 8.1-ОПФАТ1 КО ОХРИД 2, ОПШТИНА ОХРИД 2017-2022 ГОД.

saso user