Здравје

Мешавина од зачини која штити од појава на рак!

Докторката Керолајн Андерсон истакнува дека не треба да се плашите дека ќе заболите од рак доколку ги помешате и консумирате овие три зачини. Се работи за смеса од три лесно достапни зачини.

Таа до своите сознанија дошла истражувајќи две илјади години стара традиција на употребување на овие состојки во источна Индија, а чии резултати се потврдени во западните медицински истражувања.

Докторката истакнала дека доколку ги користите овие три состојки секојдневно, значајно ги намалувате шансите да заболите од рак.

Тие три состојки се куркума, маслиново масло и црн пипер.

Измешајте една четвртина лажичка куркума со пола лажичка маслиново масло и додајте малку мелен црн пипер. Сè заедно добро промешајте.

Добиената смеса може да ја користите како додаток во салати и јадења, а можете и така да ја консумирате.

Доколку ја додадете во оброците кои термички се обработуваат, тогаш смесата додадете ја во храната на самиот крај за да не се преработи. Доколку ја јадете сама, можете да ја ублажите со малку вода. Внесувајте ја во организмот секојдневно и што почесто.

– Сè е во куркумата. Нејзините анти-воспалителни способности се неверојатно моќни.
Не постои ниту една друга природна состојка, која е ефикасна за намалување на воспалението како куркумата – тврди Андерсон.

Истражувањата покажале дека куркумата може да биде од помош во заштитата од рак на дебелото црево, простатата, мозокот и ракот на дојка.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Науката потврдува: Луѓето кои јадат многу месо живеат пократко

saso user

Галењето на бебето силно влијае врз развојот на мозокот на детето

saso user

4 лесно достапни намирници против вишокот килограми на стомакот

saso user