Број на текстови објавени денес: 1
Здравје

Медитеранската исхрана е прогласена за најдобра диета во 2019 година

За здравствените предности на медитеранската диета веројатно веќе сте слушнале – губење на тежината, превенција од разни болести, но што е уште поважно, станува збор за диета која е лесно да се следи. Диетата се темели на праксата за исхрана на жителите на медитеранските земји за која стручњаците сметаат дека е подеднакво корисна како и диетите со мал процент на јаглени хидрати.

Многу нутриционисти ја истакнуваат важноста на медитеранската исхрана и напоменуваат дека не станува збор за пропишан план и програма за исхрана туку повеќе за начин на живот.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кое вино да го нарачате – со сарма се пие бело, а со ќебапи црвено вино

saso user

Не ги игнорирајте: Симптоми кои укажуваат на рак на дебелото црево

saso user

За кои сѐ здравствени проблеми помага озонирана вода или капсули збогатени со озон ?

saso user