Број на текстови објавени денес: 130
Бизнис

Трамп и се закани на ЕУ со нови царини

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ЕУ ќе се соочи со последици, кои ќе бидат особено „економски тешки“, доколку Брисел не започне трговски преговори со САД.

Изјавата на Трамп уследи откако Европскиот парламент се изјасни против започнување трговски преговори меѓу ЕУ и САД.

– ЕУ не третира многу, многу, многу нечесно. Ако тие не преговараат со нас, ние ќе направиме нешто, што ќе биде особено економски тешко за нив. Ќе воведеме царини на голем број нивни стоки – изјави Трамп.

Според него, по ваквите американски мерки, Европејците „веројатно ќе се свестат и ќе преговараат“ со САД.

Доколку Трамп реши да ги реализира своите закани за воведување на царини на увозот на автомобили произведени во ЕУ, со тоа ќе и нанесе тежок удар на европската автомобилска индустрија, а пред се на германската.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бафет предвидува „мегакатастрофа“ од која ќе профитира

saso user

Тевдовски: Дел од граѓаните живеат само од плата и затоа таа мора да расте

saso user

Васко Илиевски претседател на АСОМ: Законот за игри на среќа ќе остави без работа околу 7.000 луѓе

saso user