Број на текстови објавени денес: 0
Урбани вести

ПРОГРАМА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДВОЈНИОТ ЈУБИЛЕЈ – 185 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО И 110 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА КУЗМАН ШАПКАРЕВ

ПРОГРАМА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДВОЈНИОТ ЈУБИЛЕЈ – 185 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО И 110 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА КУЗМАН ШАПКАРЕВ

Програма:

18.03.2019 година ( понеделник)

  • Нови факти  за животот и делото на Кузман Шапкарев

Беседници :
проф.Татјана Дурнева ;
проф. д-р Томе Груевски  

Општина Охрид ( голема сала)
12.00 часот

  • 60 години  живот  и 40 години од излегувањето на Првата книга (Гравири “) на Славе Ѓорѓо Димоски

Беседник  :  проф. д-р Димитар Пандев

НУ Библиотека “Григор Прличев”
18.00 часот

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

КонстантинГеоргиески:Овој празник е симбол на социјалната правда и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права.

saso user

Во Охрид утре ќе се одбележи Денот на Европа

saso user

(Фото-Видео)И, денес активно се гради минарето на АлиПашина Џамија во Охрид, законите за ИВЗ не важат?!

saso user