Број на текстови објавени денес: 1
Свет

Претставен Боинг 777X, најдолгиот патнички авион на светот ВИДЕО

Најдолгиот патнички авион на светот Боинг 777X вчера официјално е претставен во Управата на Боинг во главниот производствен погон на фирмата Еверет во Вашингтон.

Боинг планирал авионот да го претстави на јавноста во минатата среда, но церемонијата е одложена по падот на авионот на Етиопија Ерлајнс.

Официјалното претставување на авионот било скромно и е оддржано во главниот производствен погон за да им се оддаде почест на настраданите во Боингот 737 MAX8, јавува BBC.

Овој, 77 метри долг авион е многу поголем од својот претходнк 777-300ER и авионот Аирбус А340-600.

Боингот 777X е дури и малку подолг од досегашниот рекордер 747-8, најновата верзија на авионот Queen of the Skies.

Благодарејќи на својата должина, авионот е дизајниран така што во него може да се сместат помеѓу 400 и 425 патници во две класи. Бројот на седиштата ќе варира во зависност од барањата на одредени авиокомпании, но ова сигурно ќе биде најголем двомоторен авион на сите времиња кога следната година ќе почне да лета.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Sam Chui@SamChuiPhotos

Boeing unveiled the new 777X to the employee today without media debut. Here are few photos of her from Boeing employees. Credit: Boeing Employee

271 people are talking about this
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Еквадор: Не знаевме за какво било барања за екстрадиција на Асанж

saso user

ФПО ќе поддржи гласање за недоверба на Курц

saso user

Набрзо ќе се продава облека со потписот на Ел Чапо

saso user