Број на текстови објавени денес: 127
Балкан Свет

Кривична против Мило Ѓукановиќ

Сопственикот на „Атлас груп“, Душко Кнежевиќ, по кого Црна Гора распиша потерница на Интерпол, најави дека ќе го тужи шефот на државата Мило Ѓукановиќ.

Кнежевиќ, кој во Црна Гора е баран поради наводни финансиски малверзации, изјави дека денеска ќе поднесе кривична пријава против претседателот на државата и лидерот на владејаќката партија ДПС. Тој за подгоричкиот портал Ин4С истакна дека ќе го обвини Ѓукановиќ оти е „лидер на организирана криминална група“.

– Тоа сигурно ќе предизвика политички потрес во Црна Гора, бидејќи ќе биде првпат некој да покрене кривична пријава против претседателот на државата дека е лидер на организирана криминална група – изјави Кнежевиќ.

Тој, како што се наведува, ги предупреди вработените во обвинителството и судството, „добро да водат сметка што прават и кој учествува во монтирани процеси и подметнување докази, како и изведување на лажни сведоци“. Кнежевиќ се надева дека неговата постапка дополнително ќе ги мотивира луѓето да излезат на протести.

Сопственикот на „Атлас груп“ оцени дека заминувањето на Ѓукановиќ од власт ќе биде спас за Црна Гора. Ѓукановиќ повеќе пати досега ги демантирал сите обвинувања кои ги изнел Кнежевиќ против него и неговото семејство.

Црногорскиот претседател ги повика граѓаните кои учествуваат на протестите да бидат внимателни, за да не бидат злоупотребени во политички цели.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уапсени петмина српски државјани во Франција, ограбиле 150 вили за неколку месеци

saso user

Загинаа 16 лица при експлозија во Мјанмар

saso user

Истрели на повеќе локации во Утрехт, затворени храмови, училишта, универзитети

saso user