Број на текстови објавени денес: 131
Балкан Свет

Доживотна казна затвор и во Србија

Србија ќе воведе доживотен затвор со можност за условно пуштање после 25 години, изјави за „Политика“ професорот Станко Бејатовиќ.

– Условното пуштање ќе биде можност, а не обврска. Тоа е меѓународен стандард – додаде професорот Бејатовиќ, кој е и претседател на Српското здружение за кривичнопоправна теорија и пракса и член на работната група за измени на Кривичниот закон.

Секој осуденик на доживотен затвор ќе може после 25 години поминати зад решетки да напише молба, а судот ќе одлучи дали ќе биде и пуштен на слобода под услов да не го повтори кривичното дело.

Воведувањето доживотен затвор е резултат на потребата од построга казна кога станува збор за извршители на најтешки кривични дела, меѓу кои и убиства на деца.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почна кампањата за изборите за Европскиот парламент во мај

saso user

ЕК незадоволна од камповите за бегалци во Грција

saso user

Сојуз за Србија: Вучиќ договара предавање на Бујановац, Прешево и Медвеѓа

saso user