Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Ако имате проблеми со запек, јадете го овој зеленчук

Овој исклучително здрав зеленчук би требало почесто да се најде на нашето мени затоа што е извор на здравје. Спанаќот е исклучително богат со протеини, фолна киселина, магнезиум, калциум, калиум, фосфор, железо заради што особено им се препорачува на анемичните личности.

Само 180 грама варен спанаќ содржи повеќе од 1.000 проценти од препорачаното дневно количество на витамин К и 377 отсто витамин А.

Овој зеленчук, исто така, изобилува со флавоноиди и каротеноиди кои имаат противвоспалително и антиоксидативно дејство. Спанаќот е извор на витамините Ц и Е, бетакаротен, манган, цинк и селен.

Секојдневно консумирање на овој зеленчук им се препорачува на луѓето кои страдаат од остеопороза, а заради калиумот и на жените кои влегуваат во менопаузата.

Спанаќот го поттикнува варењето и спречува запек, помага при слабеењето и позитивно влијае на нивото на шеќер во крвта и ја подобрува функцијата на мозокот.

Заради богатите состојки најдобро е да го јадете свеж, како додаток во салата или само кратко проварете го. Едно од најважните правила кога е во прашање спанаќот е дека тој не треба дополнително да се подгрева.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Постојат шест различни видови бенки, ако ја забележите оваа, веднаш кај лекар

saso user

Можат да спречат цироза, одлични се за панкреасот и помагаат при слабеење

saso user

Само 20 бадеми на ден можат да направат неверојатни нешта за вашето здравје

saso user