Македонија Топ вести

Предизборните укази на Иванов на тапет на Антикорупциска

Антикорупциската комисија на денешната седница отвори предмет за именувањата во АРМ од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Станува збор за шестте укази кој тој ги потпиша и прати во Службен весник откако беа распишани претседателските избори.

Меѓу указите е тој со кој Иванов својот поранешен аѓутант, Мирче Ѓоргоски го назначува за воент претставник на земјава во седиштето на НАТО, како и тие со кои Васко Ѓурчиновски од генерал-мајор е унапреден во генерал-потполковник, а полковникот Марио Јуришевиќ, пак, е именуван за одбранбен аташе во Франција и др.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

saso user

Помалку од 40 отсто од возачите користат сигурносен појас, почнува кампањата „Стави појас“

saso user

Избеганиот Груевски од Будимпешта барал да му се укине притворот

saso user