Македонија

Кирацовски ќе поднесе оставка ако Антикорупциска утврди неправилности при вработувањата на неговите роднини

Генералниот секретар и пратеник на СДСМ Александар Кирацовски ќе почека Антикорупциска да утврди дали имало неправилности при вработувањата на баба му и сестра му, откако од работното место, по укажувањата на премиерот Зоран Заев се повлече неговиот дедо. Ако се утврди дека при вработувањата на неговите блиски имало неправилности Кирацовски ќе поднесе оставка.

– Комисијата за истражување на процесот на вработување на сите кои на некој начин се спорни за јавноста е иницирана од наша страна и целосно со ресурски стоиме зад истата. Нашиот став е јасен, ние направивме одреден чекор на повлекување на оние кои според вас се наши блиски , а вработени во јавните институции, само како морачлен чин. Процедурата за нивното вработување, а тоа ќе го потврди и Антикорупциска и телото се кристално чисти, но моралната форма сакавме да ја запазиме. Од друаг старна ве замолувам да бидете внимателни за овие процеси никој нема да дозволиме да биде привилегиран, но од друга страна никој не смее да биде дискриминиран. Ако утврдиме дека некој е вработен вон принципите и законите истиот ќе биде отпуштен, а од функционерот ќе бараме оставка – изјави Кирацовски.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Повредена работничка во фабрика во Кавадарци

saso user

„Меѓаши“ бара невакцинираните деца да можат да учат од дома

saso user

„Тигрите“ се синоним за професионалност и храброст ВИДЕО

saso user