Број на текстови објавени денес: 37
Свет

Пристигна новиот УСБ стандард

Во областа на USB конекција и општ пренос на податоци постојано се менуваат формите за подобрување и зголемување на брзината на поврзување, и се чини дека овој напредок оди толку брзо што нема многу време да се размислува за терминологијата.

Најновиот USB стандард ќе биде именуван USB 3.2, а најсилната страна е дека ќе пренесува податоци со двојно поголема брзина на пренос на од неговите предци, пред сè од 3.1.

Конфузијата се јавува бидејќи новиот стандард не е една генерација, туку три, со две различни имиња. Прво, имаме USB 3.2 првата генерација со брзина од 5Gbps, која веќе постои со USB 3.0 и 3.1 стандардите, потоа втората генерација со 10Gbps на проток, како и USB 3.1 втората генерација.

Конечно, со револуционерен проток од 20Gbps, имаме USB 3.2 2 × 2 генерација.

Се разбира, постојат и наизменични имиња за сите три нови генерации – SuperSpeed ​​Plus, Enhanced SuperSpeed ​​и SuperSpeed ​​+.

Со цел да се избегне понатамошна конфузија, најважно е да се каже дека вистинското подобрување во форма на двоен проток на податоци носи оваа 2 × 2 генерација односно новиот стандард.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Новиот министер ја исполни желбата на Трамп, 127 проекти оштетени

saso user

Столтенберг: НАТО мора да го разбере кинескиот подем

saso user

САД: Најмногу заразени со морбили од 1992 година

saso user