Македонија

Костадинов: Стевананџија да ги повлече роднините вработени во државните институции

СДСМ бара и нуди решенија против непотизам и партизација, се случија и повлекувања на роднини на функцинери од работни места, од морални и етички причини. Од друга страна молк во ВМРО-ДПМНЕ. Молчат оние што го создадоа непотизмот низ годините наназад, кои ја наполнија администрацијата и создадоа партиски и роднински јазли, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ.

– Мицкоски молчи, не го повика својот братучед да се повлече од работното место во ЕЛЕМ турс. Не ги повика ниту снаата, вујкото, братучедот, братучедтката и зетот на Милошоски да се повлечат од работните места во администрацијата. Пратеникот Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ е уште еден пример во низата. Речиси сите поблиски роднини на Стевананџија се вработтени во државни инситуции кои се финансираат од Буџетот, од парите на граѓаните – рече Костадинов и ги наброја роднините на Стевананџија:

– Сопругата на пратеникот Димитар Стевананџија, Јулија Стевананџија е вработена во здравствениот дом во Прилеп.

Марија Адамческа, сестра на Стевананџија е вработена во Центарот за јавно здравје во Прилеп.

Неговиот вујко, Јоска Матески, е вработен во Апелациониот суд во Битола.

Тетката на Стевананџија, Соња Костоска, е вработена во Основниот суд во Прилеп.

Неговата братучедка Емилија Матеска пак е вработена на Универзитетот Климент Охридски во Битола.

Тој побара пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски и Стевананџија да ги повлечат своите роднини од државниот сектор.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Државниот секретар Јахиу доби 30 дена Притвор.

saso user

Скопјани колабираа и на улица, на тропски 36 степени во мај

saso user

Дуелот Заев – Мицкоски во „Само вистина“ на Канал 5 во вторник, 26. март

saso user