Свет

Француски џихадист убиен при напад во Сирија

Францускиот џихадист Фабиан Клен вчера е убиен при напад на меѓународната коалиција во Сирија. Тој ја презеде одговорноста за терористичките напади во Париз од 13 ноември 2015 година, јави дописникот на МИА.

Според француските медиуми, Клен, во нападот на беспилотното летало тешко бил повреден и неговиот брат Жан-Мишел. Но, засега нема официјална потврда за тоа.

Нападот се случил во Багхуз, последното упориште на Исламска држава во Сирија.

Француската Влада соопшти дека ги чека резултатите од ДНК анализата за да ја потврди веста за смртта на Клен. Гласовите на браќата Клем беа препознаени на аудио снимка емитувана по терористичките напади во Париз во 2015 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Евакуирано цело село откако воз излета од шини во Канада

saso user

Рама: Земјите во регионот повеќе не се непријатели

saso user

Коцијанчич: Лидерите од регионот да ја поддржат одлуката на судот

saso user