Број на текстови објавени денес: 5
Видео

ВИДЕО- СЕ ОДРЖА „ОХРИДСКА СОФРА 2018“

Денес во Атарот на село Скребатно ,во дворот на Храмот посветен на Успение на Пресвета Богородица“ ,изградена во 1922 година од кршен камен,а Фрескоживописот  од 1929 година, изработен од Крсте Николов и син му Рафаил од с. Лазарополе,се одржа традиционалната  „ОХРИДСКА СОФРА 2018“.Организатор на манифестацијата е

Секторот за туризам и локален економски развој,  помина во несекојдневно дружење и уживање во вкусовите на традиционалната охридска кујна, а посебен белег и даде натпреварот за подготовка на ѓомлезе.

На туристичко промотивната манифестација „ Охридска софра“ , на која  покрај учесниците имаше и  гости.Свое обраќање имаше градоначалникот Јован Стојаноски, кој рече дека традиционалните рецепти за подготовка на домашна храна, претставуваат вистинско богатство на нашите домаќинства и неисцрпна можност за туристичка промоција на Охрид.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ВИДЕО – Вистината за Студенчишко блато

ohrid_user

ПРЕНОС ВО ЖИВО НА ВОДИЦИ | EPIPHANY | 2018 ОД ОХРИД

ohrid_user

ВИДЕО: „АД општина Охрид“ ги мрази лицата со попреченост,за нив тие е небитни,додека пари делат по браќа, сестри, швалерки и купување на личниот мир.

ohrid_user