Број на текстови објавени денес: 28
Досие

ДОСИЕ: ПОВРЗАНОСТА НА ДПМЕНЕ, МВРО ВМРО СО БАЛКАНСКИТЕ НАРКО КЛАНОВИ-СИТЕ ЛИЦА НА ПРЕРОДБАТА ,ДЕЛ 1-ВИ

Раководството на ДПМНЕ од 2004 година има тесни релации буквално си сите Мафијашки Кланови на Блакнот ,но и пошироко.Всушност тоа е и јавна тајна на сите победи на ДПМНЕ во Македонија. До сега , како редакција не сме ја отварале ова горчлива тема , но сега е’ време Македонскиот народ да дознае какви мафијашки структури ја водат, како се плачкосува македонскиот народ , но и каде завршувале милијарди долари на фамилијата. За појаснување , отсвем кражбата на народни пари , од страна на Клептоманската дружина на ДПМНЕ , тука е и строго контролираниот шверц на Наркотици, Цигари, Човекови Органи,Алхохолни Пијалоци .

Но да почнеме со ред, од тоа како и со чија финасиска помош дојде ДПМНЕ и Груевски на власт.

1.Никола Груевски и неговиот братучед од поодамна имаат тесни врски со Балканското подземје, пред се’ нивните врски беа сосема тесни со Земунскиот Клан , Албанската Мафија и Насер Келеменди, Црногорската Мафија,Босанско – Херцеговачката Мафија на чело со Насер Орлич,посебно со Тузланската Мафија , Мостарскиот Клан , Косовската Мафија со кои, челните лица на ДПМНЕ и во МВРО ВМРО во континуитет 10 години имаат тесни мафијашки бизнис релации.

2.Македонија преставува главна транзитна рута за шверц на наркотици ,Хероин од Турција ,таканаречената Босфорска Рута, а од друга страна ,Македонија е главна алка во шверцот на високо квалитетна Марихуана од Лазарат Албанија,која на западниот пазар поради нејзин недостаток има поголема цена од Хероинот.Мафијата прави дил со првите луѓе на ДПМНЕ ,за што постојат огромни записи во ДЕА,МОСАД,БИА,за што е отворен посебен предмет на обработка кај посочените служби. Едноставно ништо не е случајно во владеењето на ДПМНЕ со Македонија.

3.Братсвото на ДПМНЕ со балканските мафијашки кланови се зацврстува 14-01-2007 година кога е запленето 483 килограми висококвалитетен Кокаин ,за што Станислава Полетан Чочоровска е осудена на `14,5 години затворска казна,која ја издржува во КПУ Идризово-Скопје. Доколку некој помислил дека Македонското МВРО ВМРО предводено од Јанкуловска ,Љупчо Тодоровски -Радник и Мијалков биле толку многу успешни ,тогаш , некој е во голема заблуда.

  • Љупчо Тодоровски -Радник од далечната 2001 година во тогашната оперативна акција под кодно име „Керозин“,требаше да биде упасен од страна на МВР.Тогаш Тодоровски беше на позиција шеф на органзиран Криминал при МВР,а наредбата за негово апсење ја дал лично Љубе Бошковски.На крај по ургенција на тогашниот премиер Љубчо Георгиевски,а под силен притисок на Мендух Тачи, Радникот се спасува , но продолжува со неговата тесна соработка со криминалните кланови од балканот.
  • Во 2002 година ,во селото Велешта МВР требаше да изврши претрес на неколку домови ,за кои постоеа сигурни показатели дека кај посочените лица има поголема количина на опијати,Хероин и Кокаин. Во тоа време началник на оделот на Криминалистичка полиција при СВР Охрид беше десната рака на Радник, Јордан Размовски.Тандемот Размовски – Тодоровски функционирал одлично од тоа време , специјалците се држат подалеку од селото Велешта се до оној момент, додека осумничените лица не добијат во време да ги сокријат наркотиците на друга локација ,за послем три часа да се пристапи со претрес на домови и помошни простории,кој резултираше со големо НИШТО. Но Кланот од Велешта не му ја заборавил добрината на Тодоровски, напротив цели 5 години го издржувале Радникот со сите негови потреби за луксузен живот.
  • По одземањето на запленатиот Кокаин од Станислава Полетан Чочоровска ,за што постојат три записници колку килограми е запленато?!,а кој се разликуваат во количините по стотина килограми, истиот тој Кокаин завршува повторно кај старите другари на Тодоровски и Размовски во Село Велешта, пренесуван со службено возило на МВР , кое го користеше началникот на ЦПС при МВРО ВМРО Јордан Размовски , кој по назначувањето на Љупчо Тодоровски Радник за директор на БЈБ на МВРО ВМРО, без соодветна школска спрема го зема експресно за началник на ЦПС својот стар другар Јордан Размовски.
  • Бизнисот со наркотици цвета на сите страни , но проблем се јавува кај дел од припадниците на граничната полиција при  РЦ Запад на МВРО ВМРО и началникот на Р.Ц Запад,кој во неколку наврати успешно спречиле обид на шверц на наркотици и други акцизни стоки. Следуваа акциите Бумеранг, не од причина што припадницците на граничната полиција биле корумпирани , туку причината беше едноставна ,а тоа е поставување на свој послушни кадри , кој ќе можат да замижат на големите транспорти на опијати, и шверц на артефакти,за кој Радникот имал посебна слабост кон културно историското наспедство. Во еден случај во 2009 година во селото СПАС веднаш до граничниот премин Блато кај Дебар, од страна на патролата на граничната полиција,фатени се 4 коњи натоварени со Марихуана. веднаш е известен ДОЦ при оделот за граници на МВРО ВМРО,кој по хиреархија го известиле началникот на ЦПС и тогашниот директор на БЈБ Љупчо Тодоровски – Радник.За еден час во граничната полициска станица во Блато доваѓаат три возила со регистраски ознаки на МВР,со лица кој на себе носеле заштитни маски за лице-фантомки,наоружани до заби , извадиле легитимации на МВР , ја товариле Марихуаната ,без притоа да изготват запсиник за превземање на запленета стока , што е задолжително и заминале во непознат правец?? За овој настан во Билтените на МВР нема никаков запис, одсвем записот кој во книга на настани го внел тогашниот началник на Р.Ц Запад ,кој експресно е разрешен???!!
  • Во 2007 година во Р.Грција од страна на Грчката криминалистичка полиција кај пограничното градче НИКИ, запленето е 25 тони цигари од марката Малборо ,во континјер кој го превезувал шофер на тогашен А.Д. Транскоп Теретен сообраќај Битола. Шоферот е експресно пуштен  од страна на Грчката полиција, а  по замолница на високи припадници на МВРО ВМРО. Како шпедитер се јавува фирма која е блиска до ДУИ и Али Ахмети „БЛУБЕЛ“. Во цариснката декларација за превоз издадена од Солунското Пристаниште , стоело дека се превезува Кинески намештај од Бамбус,а наведената рута во шпедиотерскиот лист била : Солун – Шпедиција „Блубел“ во Струга(таква не постоела никогаш во Струга“- Блаце -Приштина??!! После ваквото одземање на камионот сопственост на АД Транскоп Теретен Сообраќај во Битола, тогашниот директор оди кај началникот на ЦПС Размоски , каде го пријавува целиот настан верувајќи во професионалноста на МВР!!!! Во 2012 година по намерниот стечај и ликвидација(грбеж на  АД Транскоп Теретен Сообраќај во Битола со тогашна вредност на капитал од над 100.000 .000 евра), тогашниот престедател на бордот на директори оди кај Размовски,кој се правдал како да не слушнал никогаш за таква пријава , па го натерал повторно да го пријави истото дело,поточно му дал лист претходно искуцан од неговата секретарка да го потпише како пријава???!! За напомена ,за истиот настан и пријава во 2007 година бил лично запознаен и шефот на кабинет на директорот на УБК Тони Јакимовски!!

Продолжува

Охридскај

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ДАЛИ МВР ќе стави крај на Злосторничко здружување Во Водостопанство АД „Тиквешко поле“-Кавадарци ?

ohrid_user

НИКОЛА ГРУЕВСКИ БИЛ ВО ДВОДНЕВНА ПОСЕТА НА ДОНОТ ВО КОРЕЛОНЕ!

ohrid_user

ДОСИЕ-МАКЕДОНИЈА Е КРАЛСТВО И ИМА СВОЈ ПРИНЦ БОГЕ ПЕТЕР КОЛОСКИ ПРИЗНАТ ОД СИТЕ КРАЛСТВА ,ДЕЛ 1-ВИ

ohrid_user