Број на текстови објавени денес: 27
Балкан

Вучиќ: Нема да помогнам доколку го исфрлам бесот поради нападот врз ватерполистите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека не би им помогнал на ватерполо тимот на Црвена Ѕвезда или на други во иднина, ако по повод напад врз нив во Сплит „го исфрли гневот од себе“, но побара од Хрватска „сите заедно со почитување на разликите и различните погледи на минатото, да градиме поинаква иднина“.

– Зошто ова толку многу пати се случува кај нив… Јас сум сигурен или барем се надевам со голема сигурност, дека ова немаше да се случи во Белград, рече Вучиќ за новинарите во Вршац за време на неговата кампања „Иднината на Србија“, потврдувајќи воедно дека Србија има испратено протестна нота на Хрватска за овој случај.

Како што рече, тој се грижи дека ова „не е само случај со тие хулигани, бидејќи член на Советот на Сплит денес коментирал – сега знаете како е да пливате во морето во февруари“.

– Се плашам дека ова нема да биде последен случај, рече Вучиќ, истакнувајќи дека на регионот итно му е потребна соработка и дека Србија се залага за тоа.

Вучиќ им се извини на ватерполистите на Црвена Ѕвезда поради тоа што Амбасадата на Србија во Загреб не побарала посебно внимание на полицијата пред натпреварот, бидејќи сметале дека тоа е рутинска работа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Поради протести на опозицијата, одложена седницата на Парламентот во Тирана (ВИДЕО)

saso user

Албанската опозиција го напушти Парламентот

saso user

Продолжуваат блокадите, грчките земјоделци бараат средба со Владата

ohrid_user