Број на текстови објавени денес: 9
Здравје Топ вести

Дали сировата исхрана е здрава како што се зборува?

Некои корисни материи ги има повеќе во сировата храна и не се инактивирани со термичка обработка, но во готвената е намален бројот на бактерии и количината на пестициди…

Своите ставови ЗА и ПРОТИВ овој вид на исхрана, го објаснуваат двајца стручњаци.

Викториа Боутенко, авторка на книги за добрите страни на термички необработената храна за здравјето и Ричард Врангам, биолог и антрополог, автор на книгата „Да се завладее со огнот“.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

СПАСОВСКИ РЕШИЛ ДА ГИ ИСЧИСТИ КРИМИНАЛЦИТЕ ВО РЕДОВИТЕ НА МВР,СЕ ЛОВАТ УЖИВАТЕЛИТЕ НА НАРКОТИЦИ ВО МВР!

ohrid_user

Захариева: Бугарија има интерес од приемот на Македонија во НАТО и ЕУ

ohrid_user

Предлог-законот за абортус го помина првиот собраниски филтер, ќе има јавна расправа

saso user